Erzincan’da hasat için geri sayım başladı: 40 dönüm alandan 1000 ton ürün alacak!

Ekşisu bölgesindeki yüksek potansiyele sahip jeotermal kaynağın değerlendirilmesi amacıyla yatırımcı Tuncay ve Baycan Sarısu kardeşler, Valilik ve İl Özel İdaresinden aldıkları ruhsatla uzun süre kaynak araştırması yaptı.

İki yıl önce 388 metre derinlikte 45 derece kaynağa ulaşan yatırımcılar, hazırladıkları termal sera projesiyle devletten kredi desteği aldı ve 40 dönümlük alana jeotermal sera kurdu.

Topraksız tarımla üretime başlanan serada sezonda yaklaşık 1000 ton salkım domates üretilecek.

“Buradaki seramız üç etaptan oluşuyor. İlk etabını 40 dönüm alan üzerine inşa ettik. Şu an için 35 bin metrekare ekili alanımız bulunuyor, paketleme alanımız hariç. Ekili alanımızda 96 bin domates fidesi bulunuyor. Burada yetiştirdiğimiz domateslerin büyük bölümünü yurt dışına satacağız. Yurt dışında Almanya ve Romanya bağlantımız bulunmaktadır. Yozgat’taki seramızda şu anda ihracatımız var. İnşallah burada yetişen domateslerimizi de yurt dışına pazarlayacağız. Nisan ayında hasadımızı yapmayı planlıyoruz. İlk hasadımızı iç piyasaya yaptıktan sonra diğer hasatlarımızı yurt dışına satacağız.”

“YIL SONUNA KADAR İKİNCİ ETAP DA FAALİYETE GEÇECEK”

Bu sezon yaklaşık 1000 ton salkım domates üreteceklerini belirten Sarısu, “Birinci etabımızı faaliyete soktuk. Burada şu an için 45 kişi istihdam ediyoruz. İstihdam ettiklerimizin büyük bölümü ev hanımı, aile ekonomilerine de katkıda bulunuyorlar. Hepsi de burada çalışmaktan çok memnun. Güzel bir ortam var. İnşallah yıl sonuna kadar ikinci etabımız olan 40 dönümlük bir seramız daha faaliyete geçecektir. Bir daha ki yıl mart ayında ise 3’üncü etabımızı da tamamlamış olacağız. Tabii bunlarla birlikte istihdamımızı da artırmış olacağız.” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x