AKP’li üç vekilin ruhsat talebi Vali’yi çileden çıkarttı

Diyarbakır’da AKP’li milletvekillerinin 6136 sayılı ateşli silahlar kanununda belirtilen kriterleri taşımadıkları halde kendi yandaşları için Diyarbakır Valisi Ali İhsan Su’yu gün aşırı aramaları Vali’yi bile çileden çıkardı. AKP’li vekillerin kentteki genç nüfusun işsizliğine çözüm bulmak, yılan hikâyesine dönen Şanlıurfa-Diyarbakır otobanı için ulaştırma bakanlığı nezdinde girişim başlatmak ve yabancı yatırımcıları kente çekmek, fabrika kurulması için girişimlerde bulunmak yerine, sadece silah ruhsatı için Vali’den talepte bulunmaları tepkilere neden oldu. Yaklaşan seçim öncesi AKP’li üç milletvekilinin referansıyla yüzlerce taşıma silah ruhsatının imzalandığı ortaya çıktı.

Galip Ensarioğlu

Diyarbakır’da 14 Mayıs seçimlerinde AKP listelerinden milletvekili seçilen Galip Ensarioğlu, Ulu Camii eski imamı Mehmet Sait Yaz ile Meclis bahçesinde mangal yakarak vekillere ciğer partisi düzenlediği için adı ‘Ciğerci Vekil’e çıkan ve tepkiler üzerine “Ben ağa kızıyım” diyen Suna Kepolu’nun vekil seçildikleri günden bu yana kente yatırımlar başta olmak üzere kamu yararına dönük girişimde bulunmamaları dikkat çekti.

Mehmet Sait Yaz

VALİ TELEFONLARDAN RAHATSIZ

Üç vekilin de yandaşlarına silah taşıma ruhsatı alabilmek için yoğun mesai harcadıkları belirtildi. Milletvekillerinin seçim bölgesi olan Diyarbakır ve ilçelerine geldiklerinde kendilerine refakat eden, araç konvoyu oluşturup adeta amigoluk yapan yandaşlarına silah taşıma ruhsatı alabilmek için Vali Ali İhsan Su’yu yoğun biçimde aradıkları, Vali Su’nun da bu durumdan rahatsızlık duyduğu öğrenildi.

Suna Kepolu

VEKİLLERE VALİ’Yİ ARATTIRIYORLAR

Silahlanma çılgınlığının her geçen gün arttığı ve bir o kadar da suç patlamasının yaşandığı Diyarbakır’da, 6136 sayılı ateşli silahlar kanununda belirtilen kriterleri taşımadıkları halde ruhsat alabilmek için Emniyet Müdürlüğü silah ruhsat şubesine başvuru yapan AKP’li yandaşların, dosyalarını teslim ettikten sonra milletvekilleri üzerinden Vali’yi arattırdıkları, Vali’nin de özel kalem müdürlüğü aracılığıyla emniyet müdürlüğü silah ruhsat şubesini arayarak isim listesine göre silah taşıma ruhsatıyla ilgili dosyaları emniyet müdürlüğünden imzalamak için istediği öğrenildi.

‘REFERANSI’ OLMAYAN 10 AYDIR BEKLİYOR

Üç milletvekilinin de gün aşırı silah ruhsat talebinin ardı arkası kesilmemesi valiyi de çileden çıkardı.

Milletvekillerinden referanslı olmayanların ise silah taşıma kriterlerini taşıdıkları halde ruhsatlarının imzalanmadığı ve bazılarının dosyalarının 6 ila 10 aydan beri emniyet müdürlüğünde bekletildiği bildirildi.

SİLAHLANMA ÇILGINLIĞINA ÇANAK TUTUYORLAR

Silah ruhsatı için her yıl çok sayıda kişinin AKP’li milletvekillerinin aracılığıyla Vali’den onay alarak silah taşıma ruhsatı edindikleri bildirildi. Bu durum kentte başta AKP’li seçmenler olmak üzere vatandaşların da tepkisine neden oldu. İnsanların ekmeğe muhtaç hale geldiği, enflasyona bağlı alım gücünün düştüğü kentte gençlerin işsizlik nedeniyle birçok kriminal suça bulaşmasına bir çözüm bulmak yerine milletvekilerinin silahlanma çılgınlığına çanak tutarak Vali’yi aramaları tepki çekti.

YOL 2035’E KALDI, VEKİLLER SİLAH DERDİNDE

Vatandaşlar “Bir milletvekilinin işi yandaşlarına silah ruhsatı imzalatmak değildir. Bu millet onlara oy verdiyse önce kahvehane köşelerinde çaresiz gelecekten umudu olmayan gençlere çözüm olsunlar. Bu kadar halktan kopuk yaşamasınlar. Bu memleketin tek sorunu yandaşlarının beline silah takmaları değildir” diyerek tepki gösterdi.

Bu arada Diyarbakır’a gelmesi beklenen Otoban projesinin de Ulaştırma Bakanlığı’nın soru önergesine verdiği yanıtla 2035 yılı yatırım programına alındığı öğrenildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x